تبلیغات
به عشق یار - پروپزال
زیباترین
 
موضوعات
لینک دوستان
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون راجع به وبلاگم چیه؟
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

 
پروپزال
یان مساله

چگونه بیان مساله پروپزال خود را بنویسیم؟

مساله و موضوع تحقیق عبارت از شرایطی است که وجود دارد و در ذهن پژوهشگر ایجاد سوال می کند و پژوهشگر را بر می انگیزد که در آن کند و کاو کند.

مساله مشکل احساس شده ای است که محقق به آن علاقمند است و می خواهد راه حل آنرا بیابد هنگامی که محقق چنین احساسی پیدا می کند می توان گفت که او موضوع و مساله تحقیق خویش را انتخاب کرده است اما احتمالا از بیان آن به گونه ای که دیگران نیز آنرا ادراک کنند عاجز است.

به عبارت دیگر، او در این مرحله چون یک نقاش، طرح کلی خویش را ترسیم کرده است و برای فهماندن آن به دیگران نیازمند برجسته کردن ویژگیها و جزئیات آن می باشد.

معمولا مساله و موضوع تحقیق به صورت سوالی بیان نمی شود بلکه به صورت یک جمله کامل مثبت ، دقیق و صریح مطرح می گردد.

به سخن دیگر مساله و موضوع پژوهش بایستی به گونه ای تنظیم و بیان شود که به طور عملی قابل بررسی و تحقیق باشد به گونه ای که کلمات دقیقا معنای مورد نظر را برسانند و از لحاظ پژوهش قابل بررسی عملی و علمی باشند.

منظور از چگونگی بررسی متغیر یا متغیرها این است که بیان مساله مشخص کند که در این تحقیق ، هدف، توصیف سطحی یا مطالعه و مقایسه جامع و عمیق یا بررسی روابط تقارنی و همبستگی و یا احتمالا برآورد و تخمینی از روابط علت و معلولی متغیرهای ویژه است .

در اغلب پروپوزال های رشته های علوم انسانی قاعده کلی برای بیان مساله و موضوع تحقیق این است که کلیه سوالات زیر به روشنی و وضوح پاسخ داده شود:

1-چه کسی؟ پژوهش در مورد چه کسانی انجام می شود؟ یا چه کسانی مورد پژوهش قرار می گیرند؟

2-چه متغیر یا متغیرهایی؟ مطالعه درباره چه متغیر یا متغیرهایی است؟ یا چه عواملی مورد تحقیق قرار میگیرند؟

3-چگونه؟ پژوهش چگونه انجام می شود؟ آیا ارتباط بین دو یا چند متغیر را تعیین می کند؟ آیا دستکاری شرایط و تاثیر عامل یا عواملی خاص مورد توجه است ؟ آیا مقایسه عملکردها و ویژگیهای گروههای مورد نظر است ؟ آیا صرفا شرایط موجود توصیف می شود؟

4-کجا؟ پژوهش در چه مکانی و یا در چه محیط و محدوده ای انجام خواهد گرفت؟

5-چه وقت؟ پژوهش در چه دوره ، سال و زمانی انجام می شود؟

در بیشتر پروپوزالهای رشته های علوم پایه و فنی بیان مساله بایست به چهار سوال زیر پاسخ دهد:

1. مساله از كجا آغاز شده و ادامه مساله به چه می انجامد؟

2. به طور اجمالی قبلا در زمینه حل مساله چه اقداماتی انجام یافته است؟

3. راه حل پیشنهادی شما برای حل مساله چیست؟

4. مزیت راه حل پیشنهادی بر راه حل های قبلی چیست؟

سوابق مربوط ( بیان مختصر سابقهء تحقیقات انجام شده دربارهء موضوع ونتایج به دست آمده در داخل و خارج ازکشور و نظرهای علمی موجود دربارهء موضوع تحقیق)  

در این قسمت توضیح داده می شود که چرا مساله انتخاب شده ، یک مساله عمده حرفه ای و یا اجتماعی بوده و نیاز به تحقیق دارد. به سخن دیگر ، اهمیت مساله پژوهش از نظر لزوم و قابلیت پژوهش توجیه می شود. در واقع مطالعه این قسمت باید به این سوال خواننده که چرا مساله پژوهش ، مساله و موضوعی است که باید مورد تحقیق قرار گیرد ، جواب می دهد.

بیان تاریخچه مختصری از موضوع مورد تحقیق معلوم می دارد که این موضوع ، از چه زمانی و به چه ترتیبی در جامعه به صورت مساله درآمده و چه تحولی در جامعه داشته است. در هنگام توجیه لزوم انجام پژوهش ، از تجربیات و مشاهدات شخصی پژوهشگر، از مدارک و دلایل آماری، از نتایج مطالعات انجام شده در گذشته و نوشته های علمی موجود ، استفاده می شود و تمام ابعاد و جوانب مساله مورد نظر قرار می گیرد.

به بیانی دیگر در قسمت زمینه و تاریخچه مختصر موضوع پژوهش ، پژوهشگر بایستی پاسخگو و روشنگر نکات عمده زیر باشد:

1-نیاز به پژوهش این موضوع خاص

2-مناسب بودن مساله پژوهش و اهمیت آن

3-فراوانی و پراکندگی مساله در جامعه

4-مسائل و مشکلاتی که بر اثر وجود این مساله در جامعه ناشی شده اند.

برای نوشتن این قسمت محقق بایستی به تحقیقات انجام شده مربوط به موضوع و یا مشابه موضوع مراجعه کند و همچنین محقق می تواند از بانک های اطلاعاتی موجود و یا از کتابخانه دیجیتال دانشگاه استفاده کند.

 توجه داشته باشید كه قسمتهایی از بیان مساله میتواند با تاریخچه و یا اهمیت مساله هم پوشانی داشته باشند.                                 

 
فرضیه تحقیق

 فرضیه یک بیانیه ظنی و حدسی و مبتنی بر دانش و آگاهی های گذشته محقق می باشد که در محک آزمایش عملی سنجیده می شود. معمولا وقتی فرد در مقابل مشکلی قرار می گیرد سعی می کند ریشه مشکل را حدس بزند و بگوید راه حل آن کدام است ؟ در واقع ، محقق نیز در جریان تحقیق حدسهای خویش را امتحان می کند تا دریابد علت واقعی مشکل چیست و کدام راه حل درست است ؟ به عبارت دیگر، فرض، حدسی است علمی و عقلانی درباره چگونگی روابط بین دو یا چند متغیر.

لازم است  فرضیه به صورت یك جمله خبری و درعین حال كوتاه بیان شود. در صورت لزوم  می‌توان از چندین جمله خبری به عنوان فرضیه های تحقیق استفاده كرد. 

 اهداف تحقیق(شامل اهداف علمی، كاربردی و ضرورت ها و اهمیت خاص انجام تحقیق)

در تحقیق اهداف به دو صورت کلی و ویژه مطرح می‌شود:

اهداف کلی:

هدف کلی عبارت از منظور و مقصود نهایی از انجام پژوهش است .

هدف کلی مستقیما از مساله پژوهش مشتق می‌شود. در واقع یکی از اهداف کلی، خود موضوع تحقیق است که معلوم می‌دارد پژوهش چه چیز را دنبال می‌کند و یا قصد تعیین آنرا دارد.

همچنین هدف کلی دیگر، معمولا پیشنهادهایی است که بر اساس یافته ها ارائه می شوند.

اهداف ویژه:

اهداف ویژه تحقیق که اصولا از مساله پژوهش و اهداف کلی نشات می‌گیرند را می توان «خرده مساله پژوهش» نیز نامید.

محقق با بیان این اهداف دقیقا تصریح می‌کند که در این تحقیق چه انجام می‌شود و چه انجام نمی‌شود.

هر پژوهش می‌تواند چندین هدف ویژه داشته باشد و از آنجا که تمامی مراحل و ریزه‌کاریهای تحقیق بایستی به صورت بیانیه های مجزا و مشخص و با کلمات دقیق، که مشخصا قابل آزمودن و بررسی است، نوشته شود؛ لذا هدف ویژه باید به صورتی بیان شود که در آن:

·         متغیر یا عامل مورد مطالعه

·        چگونگی انجام پژوهش

·        زمان

·        مکان

·        واحد و نمونه مورد پژوهش

کاملا مشخص باشد؛ به طوری که محقق بتواند آنها را در معرض آزمایش و آزمون بگذارد .

می‌توان ادعا کرد که اهداف ویژه پژوهش، راهنمایی برای تهیه و تدوین ابزار گردآوری اطلاعات است. بنابراین ضروری است اهداف ویژه به نحوی بیان شوند که بر علمی بودن نتایج پژوهش تاکید داشته باشند و چارچوبی مناسب، برای تجزیه و تحلیل آماری ارائه دهند.

اهمیت و ارزش موضوع پژوهش

اهمیت و ارزش موضوع پژوهش عبارت از مجموع اطلاعاتی است كه مشخص می كند نتایج این تحقیق، تا چه حد برای محقق و نیز تا چه حد برای دیگران مفید و مثمر می‌باشد .

به عبارت دیگر، نتایج این تحقیق منشا چه دستاوردها و آگاهی‌های جدیدی است ؟ محقق می‌تواند با استفاده از منابع زیر توضیحاتی مثبت و معنی‌دار در این زمینه، فراهم سازد. این منابع عبارتند از:

1- قدرت تفكر و استدلال محقق براساس تجربیات حرفه‌ای و اطلاعات كلی.

2- نوشته های دیگران برای حمایت از گفته ها و استنباطهای خود.

3- آمار موجود و نتایج و پیشنهادهای پژوهش های انجام شده توسط دیگران.

به هنگام نوشتن، به اهمیت و ارزش موضوع پژوهش توجه داشته باشید كه اولا، مشخص كنید كه این پژوهش چه موردی را برای دیگران روشن خواهد كرد و یا در چه موردی اطلاعات جدیدی در اختیار دیگران خواهد گذاشت. به عبارت دیگر،‌ در این قسمت متغیرهای مورد تحقیق معلوم و مشخص می‌گردد. ثانیا، نتایج حاصل از این پژوهش در كجا و كدام قسمت و چگونه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در این زمینه باید معلوم شود كه نتایج حاصل از این پژوهش چگونه در قسمت های مختلف آموزش، خدمات و مدیریت حرفه مورد نظر و یا گسترش علم به طور اعم تاثیر خواهد گذاشت چنانچه نتایج پژوهش اخیر در موارد دیگری غیر از تخصص محقق تاثیر خواهد گذاشت ، لازم است آنها را ذكر كرد و چگونگی این تاثیر را توضیح داد. 

 

جنبه نو آوری و جدید بودن تحقیق

یكی از ویژگیهای تحقیق علمی افزایشی بودن آن است یعنی تحقیق بایستی دانش جدیدی به دانش قبلی بشری اضافه كند و گرنه تكرار آنچه دیگران انجام داده اند تحقیق علمی به حساب نمی آید این قسمت بایستی توسط استاد راهنما نوشته و امضاء‌ شود و توسط وی بیان شود كه آیا  موضوع مورد تحقیق دانشجو دارای جنبه جدیدی هست یا نه؟

تعیین نام روش پژوهش و علت انتخاب آن

انتخاب روش تحقیق بستگی به ماهیت موضوع ، اهداف پژوهش ، فرض یا فرض های تدوین شده ، ملاحظات اخلاقی و انسانی ناظر بر موضوع تحقیق و وسعت و امكانات اجرایی آن دارد. در این مرحله محقق بایستی معلوم دارد كه برای مساله انتخابی او چه روش تحقیقی مناسب است

روش گردآوری اطلاعات

برای جمع آوری داده های مورد نیاز یك پژوهش به روشها و راههای مختلف عمل می شود. ابزار گردآوری اطلاعات وسیله‌ای است كه به پژوهشگر كمك می‌كند تا داده‌های لازم را جمع آوری و ثبت نماید. در اغلب رشته‌های علوم اسانی رایج‌ترین ابزار گرد‌آوری داده‌ها پرسش نامه‌ها، برگه مشاهده، برگه مصاحبه و فیش ثبت مطالعات و اطلاعات(در همه رشته ها) و آزمایش (در غالب رشته‌های علوم پایه و فنی ) و غیره می‌باشد. پژوهشگر برحسب روش تحقیق مورد نظر خود و نوع داده هایی كه قصد جمع آوری آنها را دارد، تصمیم می‌گیرد كه از چه ابزاری برای گردآوری داده های خود استفاده كند.

روش تجزیه و تحلیل داده ها

اطلاعاتی كه با استفاده از ابزار گردآوری داده‌ها به دست می آید ، احتمالا واقعیت یا انعكاسی از واقعیت است .برای مثال ، وقتی سن افراد سوال می شود داده های واقعی بدست می آید ؛ اما اگر از كسی در مورد حادثه ای كه شاهد آن بوده است ، سوال شود انعكاسی از واقعیت حاصل می گردد.

در پژوهش معمولا از هر دو نوع داده ها استفاده می‌شود؛ به همین دلیل در تجزیه و تحلیل و سپس تفسیر داده‌های كسب شده نمی‌توان با قاطعیت اذعان داشت كه داده‌های بدست آمده چیزی یا امری را ثابت می‌كند، بلكه می‌توان گفت :« داده های بدست آمده چنین نشان می‌دهند»، «این طور به نظر می‌رسد»، «امكان دارد»، «پیشنهاد می‌كند»، «می‌توان حدس زد و احتمال داد كه » ...و غیره.

برای اینكه پژوهشگر بتواند داده های پژوهش را تجزیه و تحلیل و سپس تفسیر كند، باید از روشهای آماری استفاده كند.

فهرست منابع و مآخذ مورد استفاده در پایان نامه:

برای نوشتن فهرست منابع لازم است محقق دقت لازم را داشته باشد و فقط منابعی را قید كند كه در نوشتن پروپوزال از آنها استفاده می‌كند (مثل سوابق تحقیق و بیان مساله و یا سایر قسمتهای پوپوزال). باز آوردن منابعی كه مستقیما در تدوین پروپوزال مورد استفاده قرار نگرفته است اكیدا خودداری نمایید. یكی از مرسومترین دلیل عدم تصویب پروپوزال در شورای پژوهشی عدم رعایت انطباق فهرست مراجع با منابع مورد استفاده در متن پروپوزال است. محقق بایستی از ذكر منبعی كه در پروپزال از آنها استفاده نكرده است خودداری كند و همچنین همه منابعی كه در داخل متن پروپزال از آنها استفاده كرده است شناسنامه كامل منبع را بایستی در اینجا بنویسد.

هر گونه سوال خود را می توانید ارسال كنید تا پاسخ خود را در اسرع وقت بدست آورید.

نمونه ای از پروپزال تکمیل شده توسط یکی از دانشجویان جهت آشنایی دانشجویان  با شیوه تکمیل پروپزال در زیر آورده می شود.


نویسنده : علیرضا افسری
تاریخ :سه شنبه 1 دی 1394
نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهدیس سه شنبه 1 دی 1394 12:25 ب.ظ
بهترین راستی من تا حالا روش های زیادی رو برای دیده شدن وبلاگم امتحان کردم.این آخری عالی بود.تو هم امتحان کن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما
من علیرضا،دانشجو مهندسی مکانیک ونویسنده این وبلاگم.امیدوارم از وبلاگم خوشتون بیاد وبتونه جای واسه دل نوشته های من وشما باشه.
دوستان خوبم میتونید مطالبتونو توقسمت نظرات بذارید تا با اسم خودتون بذارم تو وبلاگ.
موفق باشید

مدیر وب سایت : علیرضا افسری
صفحات
برچسب ها
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب